co jeść po treningu na siłowni

Każdy z nas pragnie cieszyć się smukłą oraz pięknie wyrzeźbioną sylwetką. W tym celu wiele osób regularnie ćwiczy na siłowni oraz prawidłowo się odżywia. Co jeść po treningu na siłowni aby dobrze wyglądać oraz mieć dobre samopoczucie?

Trening na siłowni a odpowiednia dieta

Treningi na siłowni to ulubione zajęcie wielu osób, którzy lubią prowadzić aktywny tryb życia oraz chcą pięknie się prezentować.
Odpowiednio dobrane do możliwości danej osoby treningi siłowe z czasem prowadzą do uzyskania pięknej oraz zgrabnej sylwetki. Ponadto stopniowe zwiększanie obciążeń układu mięśniowego oraz szkieletowego z czasem prowadzi do poprawy wytrzymałości organizmu oraz znacznej rozbudowy poszczególnych mięśni. Aby efekty były jeszcze bardziej zadowalający warto też zadbać o stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.

Białko a treningi na siłowni

Każda osoba która regularnie ćwiczy na siłowni powinna spożywać odpowiednią ilość białka. Brak odpowiedniej podaży białka może bowiem przyczynić się do tego, że poszczególne ćwiczenia siłowe doprowadzą do ujemnego bilansu białka mięśniowego.

Zapotrzebowanie białka jest zależne od wieku, płci, masy ciała oraz rodzaju oraz czasu trwania poszczególnych ćwiczeń na siłowni.
Ogólnie przyjęta zasada mówi o tym, że na zwiększenie podaży białka powinny zdecydować się te osoby które to pragną rozbudować swoją muskulaturę. W tym celu osoby regularnie ćwiczące na siłowni powinny
każdego dnia przyjmować białko w ilości 1,4 – 2,0 g na kilogram masy ciała.

Powinno ono być spożywane w kilku porcjach dziennie, najlepiej co cztery godziny. Zawartość tego składnika w jednym posiłku powinna wynosić 0,25 g na jeden kilogram masy ciała.

Osoby które to chcą rozbudować swoją masę mięśniową powinny zażywać wysokiej jakości białko do dwóch godzin po treningu. Najlepiej jest sięgać po białko łatwo przyswajalne, które to zawiera wymaganą ilość aminokwasów egzogennych.

Warto spożywać produkty nabiałowe, wśród których można wymienić jaja, mięso, kefiry oraz mleko. Warto wiedzieć o tym, ze bogaty skład mleka w składniki białkowe przyczynia się w dużym stopniu do poprawnego funkcjonowania organizmu, a więc skutecznie zapobiega napięciu i stresowi oraz poprawia jakość snu.

Węglowodany a ćwiczenia na siłowni

W życiu każdej osoby regularnie ćwiczącej na siłowni ogromną rolę odgrywa także spożywanie odpowiedniej ilości węglowodanów.
Ich spożywanie jest bardzo istotne, bowiem prowadzi do odbudowy rezerw glikogenu mięśniowego. A jak powszechnie wiadomo podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń siłowych rezerwy te bardzo mocno się wyczerpują. W związku z tym uzupełnienie węglowodanów jest wręcz konieczne w celu odbudowania tych rezerw.

Specjaliści z dziedziny dietetyki zalecają, aby osoby usilnie pracujące nad rozbudową masy mięśniowej spożywały każdego dnia od 5 do 10 gram węglowodanów na jeden kilogram masy ciała. Niezwykle ważne jest, aby spożywać węglowodany jak najwcześniej po zakończeniu treningu na siłowni. Jest to bardzo ważne wówczas, gdy poszczególne treningi są bardzo długie oraz wyczerpujące.

4. Co powinien zawierać właściwy posiłek spożywany po treningu na siłowni?

Niezwykle ważne jest, aby każdy posiłek potreningowy był spożywany do dwóch godzin od chwili zakończenia ćwiczeń. Jest to szczególne istotne podczas wykonywania bardzo intensywnych ćwiczeń. Warto sięgnąć po produkty łatwostrawne, które to zwierają niską zawartość błonnika. Natomiast w każdym posiłku powinno koniecznie znajdować się pełnowartościowe białko oraz węglowodany o wysokim IG.

Trening a odpowiednie nawodnienie organizmu

Niezwykle ważne znaczenie ma także odpowiednie nawadnianie organizmu podczas treningu. Warto wiedzieć o tym, że odwodnienie organizmu na poziomie dwóch procent może w znacznym stopniu przyczynić się do obniżenia wydolności oraz znacznego obciążenia układu sercowo-naczyniowego. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w przypadku wykonywania poszczególnych ćwiczeń siłowych w warunkach wysokiej temperatury.

Płyny należy zawsze spożywać już podczas wykonywania poszczególnych aktywności fizycznych, a po zakończeniu treningu należy w nie dodatkowo uzupełnić organizm.
Jeśli trening trwa dłużej niż jedna godzina, to wówczas warto sięgnąć po napoje produkowane specjalnie dla sportowców, które to w swoim składzie zawierają odpowiednią ilość glukozy oraz mikroskładniki w postaci sodu czy potasu.

Obecność sodu jest bardzo istotna bowiem stymuluje uczucie pragnienia i w związku z tym nawadnianie organizmu staje się bardzo efektywne. Dziś w wielu sklepach nie brakuje wysokiej jakości napojów izotonicznych, które to doskonale wchłaniają się w jelita i jednocześnie nie powodują zbytniego obciążenia przewodu pokarmowego.

Odpowiednia dieta nie tylko przyczynia się do uzyskania wymarzonej sylwetki, lecz także pozwala na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mikroskładników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here