Niezbędne akcesoria w gabinecie podologicznym

Gabinet podologiczny wymaga odpowiedniego wyposażenia, ale także dobrej organizacji przestrzeni, aby praca z każdym pacjentem była wygodna dla obu stron i efektywna. Ergonomia jest tu istotna na równi z higieną i sterylnością używanych narzędzi podologicznych. Urządzając lub doposażając gabinet podologa warto pamiętać również o takim wyposażeniu, jak akcesoria podologiczne, które ułatwiają pracę, chronią czy też spełniają funkcje edukacyjne.

Wyposażenie gabinetu podologicznego

Najważniejsze wyposażenie gabinetu podologicznego to fotel przeznaczony dla pacjenta i krzesło lub taboret dla podologa. Fotel podologiczny musi mieć możliwość regulacji w różnych płaszczyznach, oddzielne podnóżki z osobną regulacją, a także dużą nośność jeśli chodzi o wagę pacjenta. W przypadku miejsca do siedzenia dla specjalisty, najważniejsza jest regulacja wysokości siedziska. Warto także pomyśleć o dodatkowym krześle, np. dla osoby towarzyszącej pacjentowi.

Oczywiście w gabinecie potrzebne jest także miejsce do przechowywania narzędzi, akcesoriów, środków higienicznych. Meble do gabinetu powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będzie można łatwo utrzymać w czystości. Bezpośrednio przy stanowisku pracy warto zainstalować podręczny stolik na kółkach, na którym umieszczone będą niezbędne do danego zabiegu narzędzia podologiczne. W bezpośrednim sąsiedztwie fotela dla pacjenta musi się też koniecznie znaleźć lampa z lupą, najlepiej na statywie, z możliwością regulacji.

Narzędzia i urządzenia podologiczne

Wyposażenie gabinetów podologicznych nie obejdzie się bez wysokiej jakości, sprawdzonych przyrządów podologicznych, w tym w szczególności różnego typu pilników, radełek, specjalistycznych cążek, ale także takiego urządzenia, jak frezarka podologiczna z pochłaniaczem pyłu lub do pracy na mokro. Przyjmuje się dostępność tylu zestawów narzędzi podologicznych, ile jest niezbędnych na jeden dzień roboczy podologa na jednym stanowisku. Nie może też zabraknąć możliwości sterylizacji narzędzi. Zalecane jest posiadanie własnego autoklawu, a jeśli znajduje się on w gabinecie zabiegowym, nie należy go używać w trakcie wykonywania zabiegów. Oprócz typowych przyrządów podologicznych umożliwiających opracowanie paznokci i stóp, konieczne jest wyposażenie gabinetu w opatrunki specjalistyczne i preparaty pielęgnacyjne do stóp.

Akcesoria podologiczne

Ważnym, a często pomijanym elementem w gabinecie są akcesoria dla podologa poprawiające komfort i bezpieczeństwo jego pracy, jak również np. pełniące funkcje edukacyjne. Można tu wymienić odzież ochronną, czepki, rękawiczki jednorazowe i maseczki przeciwpyłowe, okulary lub przyłbice chroniące oczy, ale również środki do dezynfekcji oraz środki ochrony osobistej pacjenta w postaci ręczników jednorazowych, jednorazowych nakładek na fotel podologiczny oraz klapek jednorazowych. Akcesoria do pedicure podologicznego to zatem jedna kwestia, a zabezpieczenie i ochrona zarówno specjalisty, jak i pacjenta to druga, równie istotna sprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here