dziewczynka śpi

Chyba każdy z nas wie, jak ważny jest zdrowy sen. Jednak również wielu z nas ma ogromne z nim problemy. Często cierpimy na bezsenność, męczymy się godzinami nie mogąc zasnąć, a kiedy się to w końcu udaje, to właściwie zasypiamy na chwilę przed wschodem słońca lub alarmem budzika.

Co oczywiste, jesteśmy niewyspani, zmęczeni i nie mamy siły podnieść się z łóżka po kolejnej nocy, która nie dostarczyła nam dostatecznej dawki odpoczynku. Nasz organizm nie miał szans na nocną regenerację, dlatego też my, prawdopodobnie, będziemy w ciągu dnia chodzącymi zombie i nie pomoże nam nic – nawet mocna kawa ani zimny prysznic.

Czy istnieje jakiś sposób, żeby nie męczyć się tak, kiedy przykładamy głowę do poduszki, ale zasypiać niemal natychmiast, jak niemowlę, dając tym samym swojemu ciału zasłużoną dawkę odpoczynku? Odpowiedź brzmi: tak. Istnieją sposoby, które mogą pomóc nam zwalczyć bezsenność, lub przynajmniej sprawić, że będzie nas ona znacznie rzadziej nawiedzała. Pierwszym z nich jest wieczorna kąpiel. Niezliczona ilość osób, które mają problemy ze snem, preferuje szybki prysznic rano. Jest to jedna z tych rzeczy, które warto byłoby zmienić w harmonogramie swojego dnia i przenieść ją na wieczór.

łóżko

Dodatkowo, nie powinien to być szybki i zimny prysznic, jak mogłoby się wydawać, ale długa i relaksująca kąpiel w ciepłej wodzie. Dlaczego? Otóż ciało po takiej kąpieli ma tendencję do schładzania swojej temperatury, co z kolei pozwala na łatwiejsze zaśnięcie. Jeśli zatem do tej pory unikaliśmy wieczornych kąpieli, to zdecydowanie warto się z nimi przeprosić i przed snem poleżeć trochę w wannie pełnej cieplutkiej wody. Innym sposobem na walkę z bezsennością, jest wieczorny spacer – niezależnie od pory roku oraz naszej niechęci do spacerów. Jeśli pooddychamy nieco świeżym powietrzem tuż przed snem, o wiele łatwiej przyjdzie nam zasnąć.

W przypadku, gdy nasza awersja jest na tyle silna, lub po prostu z różnych powodów nie możemy wyjść na zewnątrz, przewietrzymy przynajmniej pokój, w którym śpimy. Wystarczy kilkanaście minut, byśmy spali jak dziecko. Ono nie zastanawia się nad tym jak zasnąć i ile spać, nie musi też w tym celu zażywać żadnych specyfików. Są jednak takie suplementy diety, które mogą pomóc nam, dorosłym, w przywołaniu snu. Dobrze jest zażywać magnez, nim położymy się do łóżka. Magnez może nam nie tylko w pewny stopniu ułatwić proces zasypiania, ale także poprawić jakość oraz długość naszego snu.

Wystarczy zapytać o niego w aptece, kupić, a następnie zażyć wieczorem, bezpośrednio przed ułożeniem się do snu. Jeszcze innym sposobem, który może okazać się niezwykle pomocny w walce z bezsennością jest spanie nago. Wiele badań na przestrzeni lat wykazało bowiem, że spanie nago pozwala ciału regulować swoją temperaturę, co pomaga w łatwiejszym zasypianiu. Dobrze jest spać pod dosyć cienkim kocem i mieć tuż obok łóżka drugi, na wypadek, gdyby noc była wyjątkowo zimna.

ile spać

Jeśli jednak spanie nago do nas nie przemawia, równie dobrze możemy wybrać bawełnianą piżamę, ponieważ materiał ten pozwala skórze oddychać w stopniu znacznie większym, niż inne materiały. Może się też okazać, że nie możemy zasnąć, ponieważ… układamy się do snu zawsze w jednej, konkretnej pozycji. Zmieńmy ją! To może naprawdę znacząco wpłynąć na jakość naszego snu. Kiedy więc dopiero próbujemy zasnąć, zmuśmy się do ułożenia naszego ciała w pozycji innej, niż robiliśmy to do tej pory. Podobnie nocą, jeśli się zbudzimy, ponownie zmieńmy pozycję.

Unikajmy jednak spania na brzuchu – to może powodować bóle i skurcze, dla wielu osób jest to po prostu pozycja niewygodna do snu. Jeszcze jedną rzeczą, jaką możemy zrobić, aby poprawić komfort swojego snu, jest zmiana poduszki na wygodniejszą. Może się to wydawać rzeczą absolutnie oczywistą, ale wielu z nas prawdopodobnie śpi na poduszkach, które w żadnym wypadku nie są wygodne. Podarujmy sobie zatem odrobinę luksusu i zmieńmy naszą aktualną poduszkę (lub nawet całą pościel) na nową. Ważne jest, by nasza głowa odpoczywała, leżąc na niej.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/plomykdonieba.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here