ile kreatyny dziennie

Kreatyna jest to suplement przede wszystkim dla sportowców. Nie tylko tych, którzy trenują siłowni, ale również i dla tych, którzy trenują sporty wytrzymałościowe. Suplementy z roku na rok zyskują na popularności wśród Polaków, a kreatyna jest głównym z ich prelegentów. Jeżeli do tej pory nie miałeś do czynienia osobiście z kreatyną i zastanawiasz się ile kreatyny dziennie, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu!

Wracając do suplementów i naszej kreatyny to warto wspomnieć, że jest ona jednym z najbardziej przebadanych i bezpiecznych dodatków dla sportowców, które obecnie występują na rynku. Oprócz tego sama cena tego produktu jest również bardzo przystępna i nie powinna stanowić żadnego problemu dla osób, które rozważają jej nabycie. Warto wiedzieć również w jaki sposób ona działa. Kreatyna jest to tak naprawdę składnik naturalnie występujący w naszym ciele.

Niektóre osoby genetycznie mają ten składnik na wysokim poziomie, a niektóre osoby posiadają tylko śladowe ilości. Sprawia to, że sporo osób postanawia dostarczać ją z zewnątrz. Kreatyna swoim działaniem sprawia, że nasze mięśnie wypełniają się tak jakby wodą, co sprawia, że mają one lepsze środowisko anaboliczne. Dzięki temu również mięsień ma lepsze środowisko do regeneracji, co sprawia, że zażywając kreatynę możemy trenować dłużej i ciężej. A więc dzięki kreatynie możemy polepszyć nasze wyniki siłowe i wydolnościowe oraz naszą regenerację. To są główne zalety jej stosowania, ale oczywiście nie jedyne.

kreatyna

Znamy już wszelkie podstawy dotyczące kreatyny, a więc możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kreatyny dziennie powinniśmy spożywać. Obecnie w środowisku fitness oraz osób aktywnych fizycznie przyjęło się stosować 5 gramów kreatyny każdego dnia. Pora, w której ją spożyjemy oraz sam sposób przyjmowania kreatyny nie ma tak naprawdę większego znaczenia.

Możemy przyjmować kreatynę z wodą, z mlekiem, a sporo osób praktykuję dosypywanie kreatyny do szejka białkowego i spożywanie go od razu wykonanym treningu. Tak naprawdę tutaj mamy pełną dowolność, ponieważ nie ma to większego znaczenia dla jej prawidłowego funkcjonowania. Zawodowcy oraz profesjonaliści w niektórych przypadkach praktykują spożywanie kreatyny z szybko przyswajalnym sokiem z winogron. Pamiętajmy jednak, że dla amatorów nie jest to aż tak istotna sprawa.

Samo spożywanie kreatyny możemy rozdzielić na tzw. cykle kreatynowe

Nie jest to oczywiście wymagane, ale jeszcze kilka lat temu był to zabieg na porządku dziennym. Oznacza to, że przyjmujemy kreatynę przez okres około 10 tygodni, a następnie odstawiamy ją na miesiąc. Takie stosowanie tego suplementu sprawia, że możemy podczas jego przyjmowania wdrożyć bardziej intensywny oraz wymagający trening, a w czasie przerwy od jego przyjmowania, możemy zaplanować zmniejszenie aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że kreatyna osiąga swoje 100% działania po okresie około 2 tygodni. To właśnie wtedy następuje tzw. pełne nasycenie organizmu i możemy cieszyć się z jej zalet.

siłacz

Na rynku suplementów znajdziemy kilka odmian kreatyny. Najbardziej popularną jest jednak najzwyklejsza kreatyna monohydrat. Przede wszystkim swoją popularność zawdzięcza przystępnej cenie, ale równie skutecznemu działaniu. W ostatnich latach przeprowadzono sporo badań, które udowodniły, że nie ma zbytnio dużej różnicy w efektach podczas przyjmowania kreatyny monohydrat bądź kreatyny jabłczan. Sprawia to, że większość osób decyduje się na monohydrat, ze względu na jego cenę oraz dobre efekty.

Kreatynę możemy stosować zarówno na masie jak i na redukcji. Przyjmowanie tego suplementu podczas okresu masowego pozwoli nam na zwiększenie siły oraz lepszą regenerację podczas ciężkich treningów. Natomiast podczas trwania redukcji, kreatyna zapewni nam względnie utrzymanie naszej siły oraz może wykazywać działania anty kataboliczne, co w efekcie może przełożyć się na jak najmniejszą utratę tkanki mięśniowej.
Tak więc uśredniając ten wpis, kreatynę powinno spożywać się w ilości 5 gramów każdego dnia. Długość oraz pora jej stosowania leżą już w naszej osobistej intencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here