ile kosztuje uzbrojenie działki

Większość z nas zapewne marzy bądź marzyła o budowie własnego małego domu. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, jak należy się do tego przygotować, jakich formalności należy dopełnić, czy też jak wybrać działkę? Skupmy się na tym ostatnim aspekcie.
Wybór działki to niezmiernie istotna sprawa. Na niej przecież stanie nasz wymarzony dom.

Jeżeli już znaleźliśmy właściwą działkę, musimy mieć pewność, że można na niej postawić dom którego projekt najbardziej odpowiada. Sprawdzamy przeznaczenie działki oraz obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli wszystko się zgada sprawdzamy przyłącza. Dobrze jeżeli działka ma wszystko czego potrzebujemy, jednak najczęściej sami musimy zadbać o media. Ile kosztuje uzbrojenie działki? To zależy od tego gdzie jest zlokalizowana i jakie media są dostępne. W naszym reprezentatywnym przykładzie wybraliśmy działkę położoną na skraju niewielkiego miasteczka w województwie dolnośląskim. W granicy działki istnieje złącze kablowe na potrzeby domu sąsiada. Innych mediów brak.

Ile kosztuje uzbrojenie działki o takich parametrach?

uzbrojenie działki

Zacznijmy od przyłącza energetycznego. Jego cena to ok. 800 zł dla 10kW mocy przyłączeniowej. Jednak jeżeli potrzebujemy więcej, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ponadto należy pamiętać, że zakład energetyczny nie zrobi nam przyłącza od reki. Najczęściej trwa to od 3 do 6 miesięcy i wymaga szeregu dokumentów oraz decyzji dotyczących np. wspomnianej wcześniej mocy czy też wyboru taryfy. Dodatkowe koszty to tzw. skrzynka budowlana najczęściej wybierana w przedziale 150-400 zł i koszt uprawnionego elektryka (100-200 zł). Tak więc przy rozsądnym zaplanowaniu wydatków i szczęśliwej lokalizacji istniejącej infrastruktury zakładu energetycznego możemy założyć, że prąd na naszej działce będziemy mieli za kwotę nie większą niż 1500 zł.

Kolejnym problemem jest woda. Jeżeli do przyłącza wodnego nie jest bliżej niż 100 m a warunki hydrologiczne są korzystne, to najtańszym rozwiązaniem będzie budowa własnego ujęcia wody. Ile kosztuje uzbrojenie działki w takiego rodzaju przyłącze zależy głownie od głębokości na jakiej jest warstwa wodonośna, przyjętych rozwiązań technicznych w zakresie wyboru urządzenia podającego wodę oraz odległości od domu. W naszym przypadku woda będzie znajdowała się na głębokości 15 m, a odległość studni od domu to 20 m.

Cena odwiertu to ok 200-250 zł za metr. Przy pierwszej wodzie na poziomie
15 m musimy wywiercić minimum 20 m, co będzie nas kosztowało do 5000 zł. Pompa wraz z osprzętem to wydatek rzędu 2000 zł, rura wodna PE to koszt ok. 4-5 zł za metr bieżący a więc za niezbędny nam odcinek zapłacimy 200 zł. Razem za całość przyłącza wodnego powinniśmy ponieść koszt około 7000 zł. Mamy już więc prąd i wodę. Zakładając, że poradzimy sobie bez gazu, a ogrzewanie oprzemy o pompę ciepła lub piec na paliwo stałe, potrzebujemy już tylko odprowadzenia ścieków.

pieniądze

I ponownie to ile kosztuje uzbrojenie działki w kanalizację ściekową zależeć będzie od rodzaju zbiornika, na jaki się zdecydujemy lub wariantu przydomowej oczyszczalni ścieków. Przed wyborem zbiornika należy sprawdzić zapisy pozwolenia na budowę i projekt gdzie dokładnie określona jest lokalizacja i wielkość naszego zbiornika na ścieki. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zbiornik o pojemności 10 m3 wykonany z betonu, to przybliżony koszt zakupu wynosić będzie 2500 – 3000 zł. Decydując się na kompleksową usługę zakupu wraz z montażem oraz tzw płytą najazdową powinniśmy zapłacić nie więcej niż 7000 zł.

Dodatkowy koszt stanowi przyłącze do budynku ( najczęściej 100 zł za mb) oraz szybkozłączka tj. element który umieszczony w linii ogrodzenia pozwala opróżniać zbiornik bez konieczności wjazdu pojazdu asenizacyjnego na teren posesji. Całość powinna kosztować nas ok 8500 zł.

Ile kosztuje uzbrojenie działki w rozpatrywanym przykładzie? Za zaplanowane przez nas elementy stanowiące uzbrojenie naszej parceli zapłacimy łącznie około 17000 zł. Oczywiście wartość ta jest wartością orientacyjną i zależeć będzie od tego z jakiej pułki cenowej są nasi podwykonawcy, jaką część pracy wykonamy samodzielnie oraz jakiej klasy osprzęt będziemy montować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here