ile wynosi ulga na dziecko

Podatek dochodowy to stały wydatek każdego gospodarstwa domowego. A ponieważ z podatków utrzymywanych jest wiele instytucji i działalności, właściwie nikt z podatku zwolniony nie jest. Dla wielu osób jednak jest to swoista niesprawiedliwość. Bo im więcej ktoś zarabia, tym więcej ponosi kosztów. I często wiąże się to z ilością przepracowanych godzin. Najmniej na rzecz państwa oddają Ci, którzy nie pracują w ogóle. Najwięcej Ci, którzy każdego dnia ciężko pracują, angażując się w swoją pracę.

A czy można zmniejszyć kwotę, jaką trzeba w danym roku podatkowym zapłacić? Jak się okazuje tak. Co prawda podatek dochodowy naliczany jest automatycznie, więc co miesiąc od przychodu trzeba go odprowadzić. Ale wraz z początkiem kolejnego roku kalendarzowego przychodzi czas rozliczeń. I właśnie wtedy wiele osób może ubiegać się o zwrot pewnej kwoty. Ten zwrot dokonywany jest na podstawie tak zwanych ulg podatkowych. A te stanowią bardzo szeroki wachlarz. Wśród przewidzianych przepisami ulg wymienić można między innymi ulgi na dziecko, ulgę na internet, czy darowizny na cele charytatywne. Aby móc skorzystać z którejś z tych ulg, trzeba przede wszystkim spełnić określone warunki. Z ulgi na dziecko skorzysta rodzic lub opiekun prawny osoby uczącej się do 25 roku życia. Z ulgi na internet, każdy kto w warunkach domowych z internetu korzysta, opłacając go. Z ulgi w ramach darowizn ten, kto takie darowizny w ubiegłym roku podatkowym przekazał.

A która ulga jest najbardziej opłacalna? Na której można najwięcej zaoszczędzić? Zdecydowanie jest to ulga na dziecko. Jak powiedziane już zostało, z tego rodzaju ulgi skorzystać może osoba, która jest rodzicem lub opiekunem prawnym wychowującym dziecko. A ile wynosi ulga na dziecko? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, gdyż sama ulga jest kategorią bardzo rozbudowaną. To nie jest jedna konkretna kwota, która każdemu przysługuje. Ta kwota uzależniona jest od kilku czynników. A kluczowym z nich jest ilość dzieci. Im więcej ich w danej rodzinie jest, tym większą kwotę od podatku można uzyskać. Poza tym kwoty wraz z kolejnymi dziećmi w pewnym momencie zaczynają rosnąć. Jak więc się prezentują? I ile wynosi ulga na dziecko w rzeczywistości?

Jeśli chodzi o pierwsze oraz drugie w kolejności dziecko, to kwota ta wynosi 1112,04 za cały rok na jedną pociechę. Jeśli ktoś więc ma jedno dziecko, może uzyskać ulgę w kwocie 1112,04. A jeśli ktoś ma dwoje dzieci – wówczas ulga może ukształtować się na poziomie 2224,08. Jak więc widać wcale nie jest to mała kwota. O wiele więcej zyskać może natomiast rodzica z trójką dzieci. Na dwa pierwsze ulga wynosi 2224,08 a na trzecie już 2000,04. Jeśli więc ktoś ma troje dzieci – od podatku odliczy ponad cztery tysiące. A co w sytuacji, gdy ktoś ma czworo lub więcej dzieci? Wtedy ulga jest jeszcze wyższa. Przepisy prawne mówią wyraźnie, że na czwarte oraz każde kolejne dziecko ulga wynosi 2700 złotych. Policzmy więc, ile może zyskać rodzina z czwórką dzieci. Na dwa pierwsze odliczy 2224,08, na trzecie dziecko 2000,04 a na czwarte 2700 złotych. Łącznie daje to kwotę równą 6928,12.

A czy każdy może taki zwrot otrzymać? Czy samo posiadanie dzieci gwarantuje taką ulgę? Nie zawsze. Bo ważne jest także to, ile rodzice czy opiekunowie w danym roku zarobili ile podatku odprowadzili. Jeśli ktoś zapłacić mniej podatku, niż wynosi ulga może starać się o zwrot całej kwoty. Ale tylko wtedy, gdy zezwalają na to zapłacone w roku ubiegłym składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W przypadku nieopłacania takich składek, czy opłacania w bardzo niskim wymiarze, otrzymanie zwrotu niewykorzystanej ulgi może okazać się nierealne. W dużej mierze jest to zabezpieczenie przed patologicznym rozdawaniem środków finansowych z budżetu państwa.

Jeśli ktoś uczciwie pracuje i opłaca co miesiąc składki, a także odprowadza podatek – skorzystanie z ulgi jest rzeczywiście uczciwe. No i jak najbardziej wskazane. Bo rodzina powinna być wspierana, jeśli sama na co dzień wspiera funkcjonujący system państwowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here