Każdy z nas marzy o byciu szczęśliwym. Samo szczęście można osiągnąć na naprawdę wiele sposobów. Dla jednych szczęście oznacza bycie bogatym, dla innych znalezienie dobrej i przyjemnej pracy, dla kogoś innego mogą to być dobre i częste kontakty z najbliższą rodziną, a dla jeszcze kogoś innego może to być własny samochód, mieszkanie lub dom prywatny.
Wszyscy lub prawie wszyscy zgadzamy się jednak co do tego, że miłość powoduje u każdego z nas, że czujemy się bardziej szczęśliwi i spełnieni życiowo. Miłość od pierwszego wejrzenia, miłość po wielu rozstaniach i problemach, miłość na zawsze i miłość na jakiś czas – nieważne o jaką formę miłości by nie chodziło, ale posiadanie drugiej osoby z którą możemy dzielić nasze szczęśliwe i smutne chwile, nasze przemyślenia, lęki, zainteresowania, pasje i żarty – jest co coś o co warto walczyć i co jest stałym i niezmiennym ważnym elementem składowym czegoś takiego jak szczęście i to bez znaczenia czy mówimy o obecnych czasach, o XX wieku czy o jeszcze odleglejszych czasach.
Ostatecznym zwieńczeniem miłości jest oczywiście małżeństwo, czyli przypieczętowanie naszych uczuć na wieki, dopóki śmierć nas nie rozłączy. Oczywiście jest to bardzo piękne hasło, ale dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego za ostatnie kilkanaście lat jasno pokazują, że liczba rozwodów w ostatnich latach w Polsce drastycznie wzrosła i to zarówno wśród ślubów zawieranych cywilnie, jak i wśród ślubów kościelnych. Warto jednak wierzyć w dożywotnie funkcjonowanie tak starej i niezmiennej instytucji jak małżeństwo. W końcu mimo wszystko nadal większość małżeństw nie kończy się rozwodem i bardzo dużo osób żyje ze sobą w szczęściu i nieszczęściu aż do śmierci.
Małżeństwo niesie ze sobą dużo szczęście, ale też sporo kryzysowych i nierzadko smutnych sytuacji. Niesie też za sobą konkretne koszty. W końcu nie da się w naszej tradycji zachodniej wyjść za mąż bez ślubu i wesela. Prawda? Z jednej strony tak, z drugiej jednak niekoniecznie. Oczywiście, sam ślub jest wymagany, ale niekoniecznie musi on kosztować dziesiątek tysięcy złotych. Koszt zawarcia ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego wynosi bowiem około 300 złotych. W przypadku ślubu w kościele ceny są o wiele wyższe i wynoszą najczęściej od 2 do nawet 4 tysięcy złotych w zależności od tego w jakiej parafii zamierzamy zorganizować swój kościół – każda ma własny cennik.
Samego wesela też nie musimy robić, a nasze małżeństwo i tak będzie w stu procentach ważne. Huczne wesele z białą suknią dla pary młodej i czarnym fraku dla pana młodego, z dużym tortem weselnym, kapelą weselną, alkoholem i fotografem – wyobrażenie takiego wesela jako konieczności zawarcia związku małżeńskiego wynika z kultury w jakiej żyjemy i to właśnie owa kultura trzyma nad naszymi plecami swoisty bat kiedy myślimy o zawarciu związku małżeńskiego.
Ile kosztuje całe wesele? Ile kosztuje kupno sukni weselnej i fraku? No i wreszcie ile kosztuje tort weselny, który ma być gwiazdą wieczoru zaraz po pani i panu młodych?
Strój panny młodej to bardzo duży wydatek, zauważalnie większy niż garnitur czy frak dla pana młodego. Koszt nowej sukni, welonu, rękawiczek i butów będzie oscylował w granicach od 3 tysięcy do nawet 7 tysięcy złotych. Jeżeli pani młoda zdecyduje się na używaną suknię, to cena spadnie o jakieś 2 do 3 tysięcy złotych. Uszycie sukni przyniesie podobną cenę. Najtaniej może wyjść wypożyczenie sukni, ponieważ wypożyczenie całej sukni ślubnej na czas wesela kosztuje w większości przypadków do 1000 do 2000 złotych.
Strój pana młodego wychodzi taniej. Garnitur, koszula, krawat lub mucha i buty to łączny koszt 1000-1500 złotych. Jeżeli zdecydujemy się na frak lub smoking, to przyjdzie nam zapłacić jeden lub nawet 2 tysiące złotych więcej.
Tort weselny to również duży wydatek. Za najtańszy tort niewielkich rozmiarów trzeba zapłacić około 250 złotych. Duże i wielopoziomowe torty przeznaczone na duże wesela dla 100-200 osób potrafią kosztować nawet 1000 do 1500 złotych co jest już bardzo dużym wydatkiem jeżeli na przykład nasz budżet na cały ślub to zaledwie 20 tysięcy złotych.