Franczyza punktu kurierskiego

Otwarcie własnego punktu kurierskiego to dla wielu osób sposób na spełnienie swoich marzeń o biznesie. Sposób ten nie wymaga dużych inwestycji, jest prosty do przeprowadzenia, nie jest ryzykowny i możliwy do realizacji praktycznie dla każdej osoby. Jak zatem wejść w świat biznesu i uruchomić swój punkt kurierski? Czym w ogóle jest franczyza punktu kurierskiego? Dlaczego wielu kurierów i brokerów na rynku oferuje chętnie tego typu współpracę? Odpowiedzi na wszystkie pytania i praktyczne porady przedstawimy poniżej.

Czym jest franczyza punktu kurierskiego?

Franczyza punktu kurierskiego to prowadzenie punktu danej marki kurierskiej lub brokerskiej po nazwą i logiem tej firmy we własnym lokalu. Obecnie firmy kurierskie chętnie oferują tego typu współpracę i przeważnie każdy kurier oraz broker posiada ofertę dla osób, które chcą otworzyć taki punkt. Każda oferta może różnić się szczegółami, ale ogólnie franczyza punktu krótkiego polega na tym, iż w swoim lokalu np. już działającym kiosku itp. będziemy oferowali odbiór oraz wysyłkę paczek. W zamian za realizowanie zleceń otrzymywać będziemy wynagrodzenie. Punkt kurierski możemy prowadzić zarówno w działającym już lokalu usługowym, ale i również otworzyć specjalnie nowy do tego celu np. mały w ścisłym centrum.

Sama praca i funkcjonowanie takiego punktu kurierskiego jest bardzo proste. Ma on za zadanie być pośrednikiem między firmą kurierską a klientami. W punkcie takim klienci mogą odbierać lub nadawać paczki. Następnie kurierzy odbierają je lub pozostawiają przesyłki do odbioru. Nasz punkt znajduje się na mapie danego kuriera jako punkt odbioru paczek, a naszym zadaniem jest tylko realizacja zamówień. Cały proces jest prosty i możemy wykonywać go dodatkowo do obecnej działalności. Każda firma kurierska oraz broker ma swoje wymagania odnośnie lokalu, jego wielkości, funkcjonalności, lokacji itp. Niektóre największe i najbardziej renomowane marki kurierskie będą wymagały opłaty licencyjnej, a mniej popularni kurierzy i brokerzy już nie. Niektóre marki umożliwiają współpracowanie z innymi, a niektóre tego nie przewidują i żądają współpracy na wyłączność. Warunki współpracy są różne i należy podchodzić do nich indywidualnie.

Dlaczego kurierzy i brokerzy chętnie oferują współpracę?

Punkty kurierskie stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób decyduje się też otwierać takie punkty franczyzowe. Dlaczego zatem kurierzy i brokerzy chętnie oferują taką współpracę? Dzieje się tak z powodu budowania zasięgu marki. Każdy kurier chce mieć jak najwięcej punktów odbioru i nadania, aby oferować swoim klientom wiele takich lokalizacji. Markom kurierskim nie udałoby się otwierać samodzielnie tak wielu punktów i ich prowadzić, dlatego chętnie rozpoczynają współpracę z osobami np. prywatnymi. Jeśli kurierzy nawiążą z nami współpracę, będą mieli kolejny punkt, który mogą oferować swoim klientom w celu komfortowego odbierania czy nadawania przesyłek. Nie muszą również poświęcać czasu na jego otwieranie, prowadzenie czy rozwiązywanie problemów. Płacąc opłatę za obsługę, otrzymują taki punkt jedynie za opłatę. Dla kuriera jest to większy zasięg, reklama i popularność co przekłada się z kolei na wzrost liczby klientów. Dzięki temu zysk dzielony jest pomiędzy nas a kuriera i każda ze stron odnosi korzyści z takiej współpracy. Wiele osób dość nieufnie podchodzi do tego tematu i do końca nie wierzy w taki rodzaj biznesu. W rzeczywistości jest on korzystny dla obu stron.

Dlaczego warto?

Prowadzenie własnego punktu kurierskiego jest korzystne pod wieloma względami. Po pierwsze nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, które są wymagane przy zakładaniu wielu innych biznesów. Nie musimy też inwestować przeważnie dużych sum pieniędzy w specjalistyczny sprzęt, technologie czy zatrudniać pracowników. Jedynym znacznym kosztem często może być wynajem samego lokalu. Obecnie nie jest to problemem i wymaga to jedynie poświęcenia od nas czasu na znalezienie odpowiedniego miejsca. Przesyłki kurierskie są również coraz bardziej popularne. W ten sposób wysyłane są leki, żywność, odzież, zabawki i praktycznie każdy rodzaj przedmiotów. Wiele osób coraz częściej korzysta też z odbioru paczek w punktach np. w aptekach, kioskach czy właśnie punktach kurierskich, gdyż jest to dużo bardziej wygodna opcja od oczekiwania kuriera w domu np. dla osób pracujących itp. Dzięki temu możemy zarobić też duże środki, znajdując atrakcyjną lokalizację punktu czy pracując dla znanej sieci kurierskiej/brokerskiej.

Prowadzenie tak prostego biznesu pomoże nam z łatwością wejść w świat biznesowy oraz bez dużego ryzyka i inwestycji poznać go. Wraz z rozwojem biznesu możemy również otwierać kolejne punkty i nie spotkamy się z barierą rozwoju. Prowadzenie własnego punktu kurierskiego ma też plusy typowe dla pracy na własne konto. Działając w ten sposób, będziemy bardziej zmotywowani i mieli większą satysfakcję z zarabiania pieniędzy. Samodzielnie będziemy też mogli określić, jak będziemy prowadzili biznes oraz będziemy mogli dostosować go do naszych preferencji.

Jak rozpocząć?

Jeśli zdecydowaliśmy się rozpocząć prowadzenie własnego biznesu w tej opcji, musimy wykonać kilka małych pierwszych kroków do tego celu. Na początku powinniśmy dokładnie przejrzeć oferty wszystkich kurierów i brokerów kurierskich na rynku oraz sprawdzić, czy i w jakiej formie oferują taką współpracę. Powinniśmy sprawdzić też wymagania, jakie należy spełnić. Kolejnym krokiem będzie odrzucenie tych marek, które wymagają np. dużej opłaty licencyjnej czy lokalu, na który nie mamy szans. Na listę marek należy dopisać też te firmy, które nie precyzują wymagań, gdyż może okazać się, że z łatwością je spełnimy. W trzecim kroku, gdy będziemy posiadali już listę firm, z którymi teoretycznie będziemy mogli współpracować, należy nawiązać kontakt. Może być to kontakt poprzez formularz, telefoniczny czy e-mailowy. W tym momencie osobiście sprawdzimy, czy oferta jest aktualna, czy wymogi są takie, jakie widnieją i będziemy mogli umówić się np. na dłuższą rozmowę. Gdy odbędziemy takie rozmowy i poznamy wszystkie szczegóły takie jak opłaty, prowizje i warunki, będziemy mogli wybrać najlepszą dla nas ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here