Człowiek nie jest stworzony do życia w samotności. Tezę tę potwierdzają nie tylko różnego rodzaju badania socjologiczne, ale także stan faktyczny jaki widzimy na co dzień wśród ludzi, ale i wśród zwierząt. Jesteśmy genetycznie i biologicznie predysponowani do życia w parach, a czasem nawet w grupach.
Ostatecznym przypieczętowaniem życia razem jest najczęściej ślub. Przyzwyczajeni jesteśmy do ślubu w stylu zachodnim czy też europejskim, a więc do dużej uroczystości w katolickim kościele, którą prowadzi ksiądz, a następnie do jeszcze większego przyjęcia weselnego w jakimś małym dworku. Panna młoda ubrana cała na biało z dużym i pięknym welonie na głowie, natomiast pan młody w eleganckim czarnym fraku z muszką lub w dobrze dopasowanym garniturze i pod krawatem. Jesteśmy bardzo dobrze zaznajomieni z tym wyglądem, ponieważ prawie każdy z nas był na co najmniej jednym ślubie w życiu. Każdego (albo prawie każdego) z nas czeka też organizacja takiego dużego ślubu i wesela kiedy znajdziemy już tę jedyną lub tego jedynego. Warto jednak wiedzieć, że wygląd i przebieg każdego ślubu zależy w dużej mierze od decyzji pana i pani młodej, ale również od kultury w której dany ślub się odbywa.
Dla przykładu w Indiach ślubu nie traktuje się jako coś romantycznego czy duchowego. Hinduski ślub jest traktowany bardzo mocno jako prawną umowę społeczną podpisaną między dwoma rodzinami. Powszechną praktyką w Indiach jest swatanie młodej pary ze sobą. Robią to najczęściej ich rodzice biorąc pod uwagę takie parametry jak status społeczny kobiety i mężczyzny, a także ich majątek. Niestety bardzo rzadko zdarza się żeby tak zaaranżowane małżeństwa kończyły się prawdziwą miłością. Najczęściej obie strony traktują taki ślub nie jako coś romantycznego, a jedynie jako obowiązek i konieczność wobec swojej rodziny.
Podobnie sytuacja ma się w Chinach gdzie ślub traktowany jest bardzo często jako transakcję handlowo-społeczną. Mimo, że w Chinach młoda para ma trochę więcej do powiedzenia niż w Indiach, to nadal mężczyzna i kobieta, którzy chcą zawrzeć między sobą małżeństwo muszą między innymi pokazać sobie wzajemnie swoje wyniki lekarskie, zgody ich rodziców, a czasem nawet zgodę od ich pracodawcy na zawarcie związku małżeńskiego.
W Islamie ślub wygląda jeszcze inaczej. Małżeństwo w kulturze Islamu ma bardzo patriarchalny charakter, co oznacza że w kwestii zawarcia małżeństwa najwięcej do powiedzenia mają mężczyźni. Decyzję o tym czy ślub się odbędzie podejmują ponownie rodzice. Jednak tym razem przed wzięciem ślubu podpisywany jest specjalny kontrakt między obiera rodzinami, który wyjaśnia jakie zobowiązania mają do spełnienia obie ze stron.
Jak widać więc ślub w kulturze zachodniej czy też europejskiej bardzo mocno różni się od ślubów z pozostałych kultur. Jest zdecydowanie bardziej otwarty i liberalny, daje młodej parze ogromną swobodę w decydowaniu o wszystkim.
Nie ma ślubu bez wesela. Jednak ile takie wesele kosztuje? Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy? Ile kosztuje wynajęcie kapeli, kupno alkoholu i wynajęcie sali, kamerzysty i fotografa? Różnice w cenach są naprawdę bardzo duże, dlatego warto wszystko dokładnie przemyśleć i podliczyć przed podjęciem decyzji między innymi o tym ilu gości chcielibyśmy zaprosić.
Podstawowymi kosztami będą związane z kosztami jakie nałoży na nas Urząd Stanu Cywilnego. W przypadku pierwszego ceny nie są duże, ponieważ całość mieści się w granicach około 300 złotych i dotyczy głównie odpisu aktu urodzenia, sporządzenia aktu małżeństwa, dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań i dokumentu umożliwiającego wzięcie nam potem ślubu poza terenem Polski.
Koszty jakie przyjdzie nam zapłacić jeżeli chcemy żeby nasz ślub miał charakter kościelny są już wysokie. Za całość przyjdzie nam zapłacić od 2 do nawet 4 tysięcy złotych. Najdroższa jest opłata za sam ślub i opłata za dekorację kościoła na czas trwania ślubu. Łącznie za te 2 usługi przyjdzie nam zapłacić od 1 do nawet 3 tysięcy złotych. Opłata za organistę to koszt od 200 do 500 złotych, natomiast kursy przedmałżeńskie mogą kosztować nas nawet 300 złotych.