ile schnie beton

W życiu każdego dorosłego człowieka dochodzi po pewnym czasie do tego bardzo ważnego momentu, kiedy chcemy się w końcu ustatkować i zamieszkać na swoim. W Polsce wiekiem w którym młodzi ludzi kupują własne mieszkanie lub dom to zazwyczaj okres między 25 a 35 rokiem życia.

Mówimy tu oczywiści o zakupie mieszkania lub domu prywatnego na własność (najczęściej na kredyt z niewielkim wkładem własnym), a nie o wynajmowanie mieszkania, ponieważ w tym przypadku młodzi ludzie wynajmują często swoje pierwsze mieszkanie już w wieku 18 czy 19 lat.

Większość młodych i pracujących ludzi decyduje się zazwyczaj na kupno mieszkania. Wybór ten jest podyktowany wieloma racjonalnymi powodami. Przede wszystkim kupno mieszkania jest o wiele łatwiejsze niż kupno domu prywatnego, ponieważ wybór mieszkań na rynku wtórnym i deweloperskim jest obecnie ogromny. Tak samo jak ogromny jest zakres cen dla takich mieszkań, jednak co warto podkreślić, średnia cena mieszkań na rynku wtórnym jest o kilkanaście procent niższa niż w przypadku domów i to również jest jednym z głównych powodów dla których młodzi ludzie decydują się właśnie na mieszkanie.

Mieszkanie jest również lepiej dostępne. Chodzi tutaj przede wszystkim o lokalizację – w dużych i bardzo zagęszczonych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań czy Wrocław, kupno domu w centrum miasta czy nawet śródmieściu, graniczy wręcz z cudem jeżeli nie zamierzamy wydać na nasze cztery ściany prawdziwej fortuny. Dzięki sposobie budowy mieszkań (pionowej) oraz ich stosunkowo niewielkiej powierzchni, ich dostępność w centrach dużych miast, nadal jest duża.

beton

Trzeba tutaj też pamiętać o tym, że wielu młodych ludzi kupuje mieszkania z myślą o jak najlepszym dojeździe do ich obecnego miejsca pracy. Jest to oczywiście myślenie bardzo krótkowzroczne, jednak faktem jest, że wiele osób w ten lub podobny sposób patrzy na życie i bazując na tym ciężko nie stwierdzić, że kupno mieszkania w centrum jest lepszym wyborem niż kupno domu prywatnego na obrzeżach miasta lub w ogóle całkowicie poza jego terenem.

Mieszkania kojarzą się też bardziej z bezpieczeństwem dzięki temu, że znajdują się zazwyczaj na dużej wysokości, a tym samym najzwyczajniej w świecie ciężej jest się do nich włamać. To jednak również jest myśleniem bardzo płytkim i prostym, ponieważ badania z ostatnich kilku lat jasno pokazują, że liczba włamań do domów prywatnych jest jedynie minimalnie wyższa niż do mieszkań i apartamentów.

Domy jednak też mają ogromne zalety, takie jak większa powierzchnia, większa prywatność czy też możliwość posiadania własnego ogrodu, basenu czy szklarni. Trzeba jednak też wiedzieć, że budowa własnego domu to proces długi i ciężki, a także wymagający pomocy wielu fachowców. W końcu skąd będziemy wiedzieć jak postawić fundamenty pod dom, jak ocieplić w nim ściany czy też ile schnie beton, który będzie potrzebny do postawienia podłóg?

Naszym pierwszym krokiem w przypadku budowy domu jest zebranie odpowiednich pozwoleń budowlanych. Będzie to od nas wymagało wysłania wielu pism i wniosków do urzędu lub gminy. Oprócz pozwoleń będziemy potrzebowali również gotowego projektu od biura architektonicznego, a to wiąże się z kolejnymi, całkiem sporymi kosztami. Będziemy musieli mieć oczywiście jeszcze to, co najbardziej oczywiste, a więc działkę budowlaną, na której nasz dom zostanie zbudowany.

budowa wieżowca

Kiedy już zdobędziemy wszystkie z trzech elementów, to będziemy mogli (a raczej zatrudniona przez nas ekipa budowlana) do drugiego etapu budowy, czyli postawienia fundamentów.

Po ogrodzeniu i zabezpieczeniu terenu budowy, wytyczeniu miejsca gdzie dom powstanie, a także postawieniu fundamentów, rozpocznie się następny etap budowy, który w języku budowlanym nazywany jest stanem surowym otwartym. W trakcie jej trwania zbudowany zostanie cały szkielet domu, a więc ściany nośne i konstrukcyjne, schody, stropy, kominy, a także dach.

Następnym etapem jest stan surowy zamknięty, czyli wybudowanie i wykończenie wszystkiego tego co wewnątrz domu, a więc przede wszystkim pomieszczeń. Ostatnim etapem budowy są prace wykończeniowe, czyli dokończenie wszystkich mniejszych prac wewnątrz i na zewnątrz domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here